Ogrody Bydgoszcz

Byliny to bardzo liczna grupa roślin uprawnych jak i dziko rosnących, których wspólna cecha przed nastaniem zimy jest obumieranie części naziemnych. Na wiosnę z pozostałych korzeni, cebul lub bulw wzrastają nowe  pędy roślin.

Wykorzystanie bylin w stylu zakładanie ogrodów Bydgoszcz, polega na posadzeniu obok siebie różnych gatunków i odmian bylin z całego świata  w celu stworzenia unikatowej kompozycji tzw. rabaty bylinowe.

Głównym kryterium podczas projektowania i zakładania ogrodu jest wielkość poszczególnych roślin. Byliny mogą być miniaturowe, dorastające na kilkanaście centymetrów np. głodek, rojniki oraz ogromne byliny osiągające nawet dwa metry, np. miskant olbrzymi.  Rozmiar zależy oczywiście od doboru gatunku i odpowiedniej pielęgnacji.

Bylina clemantis
Bylina Clemantis, ogrody Bydgoszcz

W celu zbudowania rabaty bylin musimy dokładnie wybrać miejsce na ich posadzenie kierując się  typem gleby oraz określeniem jej właściwości takiej jak: żyzność, kwasowość , przepuszczalność. Ważnym czynnikiem jest światło słoneczne oraz zacienienie pochodzące z okolicznych drzew i budynków.  Nie bez przyczyny ważne jest sprawdzenie wysokości lustra wód podgruntowych (ważne jest łatwość podlewania oraz wpływu siły wiatru na rośliny.

 Idealnym czasem na sadzenie bylin jest wczesna wiosna lub późne lato. Byliny sadzimy na podobnej głębokości co głębokość doniczki, z której pozyskaliśmy roślinę. Po wsadzeniu byliny, mocno ubijamy ziemie, tak aby nie zostawić wolnych przestrzeni w taki sposób bo powstał lej na wodę, która będzie spływała na korzenie rośliny. Na koniec powierzchnię ziemi przykrywamy kora lub ozdobnym żwirem. Zabieg taki zapobiega kiełkowaniu chwastów oraz zbytej utraty wilgotności podłoża.  Byliny musza mieć zapewnione odpowiednie nawadnianie ogrodów Bydgoszcz, które zapewnia rośliną odpowiednią wilgotność. Nie dopuszczalne jest przesuszenie  korzeni roślin, gdyż może to doprowadzić do uschnięcia rośliny, dlatego zalecane jest wczesne ranne i wieczorne podlewanie.

Bylina Bydgoszcz
Bylina Primula, zakładanie ogrodów Bydgoszcz